1958-yil 13-iyunda tug‘ilgan.
Bizning mahsulotlarimizsiz derazalarda nur yonmaydi! 1990-yilda men sinish arafasida turgan, xalq iste’moli mollarini (TNP) ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Shisha va keramika tajriba zavodi”ni qabul qilib oldim. Oyoqda turib qolish biz uchun sharaf ishi edi. Bugungi kunda korxonamiz mahsulotlarini energetika sohasi mutaxassislari yuqori baholaydi, biz 80 kishini ish bilan ta’minladik. “2013-2014-yillarda mehnat sharoitlarini yaxshilash va mehnatni muhofaza qilish dasturi” doirasida Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashining “Mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha jamoatchilik nazoratini eng yaxshi tashkil etish” respublika tanlovida ikkinchi o‘rinni egalladik. Men Andijon tumanining chekka bir qishlog‘ida shunday natijalarga erishganimdan faxrlanaman.
ENG TEZ AYNIYDIGAN MATOH – inson, eng tanqisi esa – halol inson. Hech qachon uddalab bo‘lmaydigan va’dalar bermayman, doim aniq muddatlarni aytaman. Otam, ustozim, Andijon viloyati sanoatiga rahbarlik qilgan va 40 ta kichik va yirik korxonani qurgan O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sanoat xodimi Odil Zokirovich Sodiqov menga: “Halol yasha va ishla, har narsada rostgo‘y bo‘l”, deb vasiyat qilganlar.
YO‘LNI YURGAN YENGAR. 1994-yil – oson bo‘lmagan davr, hatto oyoqda mustahkam turgan korxonalar ham sinayotgan edi. Rivojlanish diagrammamiz keskin pastga sho‘ng‘iyotgandi, qat’iy choralar ko‘rish zarur edi. Muhandislar, texnik mutaxassislar bilan birga bozorda xaridorgir mahsulotlarni izladik, sanoat sohasidagi vaziyatni o‘rgandik va “noldan” boshlab yuqori kuchlanishli PK va past kuchlanishli PN saqlagichlarining elektr butlovchi qismlarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga qaror qildik.
JUDA QIYIN BO‘LGAN: xorijdan elektr butlovchi qismlar yetkazib berish deyarli to‘xtab qolgandi, dastgohlarni metallolomdan yig‘ib chiqardik. “O‘zbekenergo” AJ Andijon viloyati elektr tarmoqlari korxonasi rahbariyati va muhandis-texnik xodimlari ko‘magida xodimlarni o‘qitdik, sertifikatlangan attestatsiya laboratoriyasini tashkil etdik. U yerda ishlab chiqarilayotgan har bir mahsulotni sinovdan o‘tkazamiz, energetikada ish sifati va inson hayoti bog‘liq bo‘lgan eng muhim omil – xavfsizlik texnikasi masalalarini puxta ishlab chiqamiz.
MENING MURABBIYLARIM va o‘z ishtiroki hamda oqilona maslahatlari bilan ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishda qo‘llab-quvvatlagan ustozlarim: Masharif Yusupovich Yusupov, Shavkat G‘aniyevich Rustamov, Tohir Nasriddinovich Yo‘ldoshev, Yuriy Mixaylovich Isayev, Viktor Ibragimovich G‘afurov.
O‘RTA OSIYODA bunday korxonalar yo‘q. 2006-yilda “Fusunkor” O‘zbekiston Prezidentining qaroriga asosan Mahalliylashtirish dasturiga kiritildi. Ishimiz tubdan yaxshilandi: ishlab chiqarishga soliq imtiyozlari berilmoqda, bo‘shagan mablag‘lar rivojlanishga, asbob-uskunalar xaridiga yo‘naltirilmoqda, yangi elektr butlovchi qismlar ishlab chiqilmoqda, mehnat sharoitlari yaxshilanmoqda. Biz 15 turdagi elektrotexnika mahsuloti ishlab chiqaramiz, bu energetika sohasining ichki muammolarini hal qiladi va respublikaning valyuta zaxirasini tejaydi.
BIZ ILGARILAB ISHLAYMIZ. Bozor to‘yingan. Respublikaning barcha viloyatlaridagi kuch transformatorlarida ishlayotgan chinni izolyatorlar, saqlagichlar, kontaktlarning qariyb 70 foizi bizniki. Har qanday imkoniyatdan foydalanib, yangi mahsulotlar ishlab chiqarishni joriy etamiz, men har bir mahsulotga go‘yo yangi tug‘ilgan chaqaloqdek quvonaman! Asosiy yutug‘imiz: barcha mahsulotlar – import o‘rnini bosuvchi, 100 foiz mahalliy xomashyodan o‘zimizning ishchilar qo‘li bilan yaratilgan. Tadbirkorlarga maslahatim: bo‘sh turgan o‘rinlarni izlang, respublikamizda bunday sohalar ko‘p – kimyo sanoati, energetika, gaz, mashinasozlik, to‘qimachilik va yengil sanoat – bularning barchasida mashina va mexanizmlarning risoladagidek ishlashi uchun qandaydir bir kichik detal yetishmaydi. Biz ana shunday ehtiyojni topdik va yutdik.
BIZNESDA MAYDA ISHNING O‘ZI YO‘Q. “Minnatdorchilik bilan la’nat o‘rtasi – 15 daqiqa”, – men o‘z vaqtida ish qilaman va buni boshqalardan ham talab qilaman. Rahbar muhitni yaratadi: uning sharofati bilan sinayotgan korxona oyoqqa turib, gullab-yashnashi, gurkirab turgan korxona esa bankrot bo‘lishi mumkin. Sabrli bo‘lish, shuni anglash muhim: oqmagan suv loyqalanadi. Odamlar bilan til topishishni, texnologik jarayonni boshqarishni o‘rganganingizdan keyingina haqiqiy rahbarga aylanasiz. Bugunga kelib, men to‘liq ishonadigan jamoa shakllandi, ishlab chiqarish jarayoni izga tushdi va hatto mening uzoq vaqt yo‘qligim ham o‘rnatilgan tartibni izdan chiqarmaydi. Har kim o‘z o‘rnida, har birini ismi bilan chaqira olaman. Yutuqlarimiz – to‘g‘ri hamkorlik va qo‘yilgan vazifalarni to‘g‘ri tushunish natijasidir.
MChJ ISHLAB CHIQARISH KORXONASI «FUSUNKOR»
«FUSUNKOR» MChJ ishlab chiqarish korxonasi ISO 9001-2008 xalqaro sifat menejmenti tizimi standartlari talablariga muvofiq import o‘rnini bosuvchi elektr butlovchi buyumlarni ishlab chiqaradi. Mahsulotlarimiz iste’molchilari — «O‘zbekenergo» AJ korxonalari hamda energetika sohasi kompaniyalaridir.

Родился 13 июня 1958 года.
Без наших изделий не будет гореть свет в окнах! В 1990 году я принял специализирующийся на выпуске ТНП «Опытный завод стекла и керамики», находившийся  на грани банкротства. Делом чести было - выстоять. Сегодня продукцию нашего предприятия высоко ценят специалисты-энергетики, мы обеспечили работой 80 человек. В рамках «Программы по улучшению условий и охраны труда 2013-2014» заняли второе место в Республиканском конкурсе Совета Федерации профсоюзов «На лучшую организацию общественного контроля по охране труда». Я горжусь тем, что в далеком кишлаке на окраине Андижанского района добился таких результатов.
САМЫЙ СКОРОПОРТЯЩИЙСЯ МАТЕРИАЛ - человек, самый дефицитный - честный человек. Никогда не даю невыполнимых обещаний, всегда оглашаю реальные сроки. Отец, мой Устоз, заслуженный промышленник Узбекистана Одыл Закирович Садыков, руководивший промышленностью Андижанской области и построивший 40 малых и больших предприятий, завещал мне: «Жить и работать честно, быть правдивым во всем».
ДОРОГУ ОСИЛИТ ИДУЩИЙ. 1994 год - непростое время, банкротами становились предприятия, твердо стоящие на ногах. Диаграмма нашего развития стремительно понижалась, необходимы были решительные меры. С инженерами, техническими специалистами мы искали востребованные на рынке продукты, изучали ситуацию в промышленном секторе и решили наладить «с нуля» производство электрокомплектующих высоковольтных ПК и низковольтных ПН-предохранителей.
БЫЛО СЛОЖНО: поставки электрокомплектующих из-за рубежа сократились до критического предела, мы собирали станки буквально из металлолома. При поддержке руководства и ИТР АК «Узбекэнерго» Андижанского вилоята электросетей обучили персонал, создали сертифицированную аттестационную лабораторию, где проводим испытания каждой единицы выпускаемой продукции, тщательно прорабатываем вопросы техники безопасности - важнейшего фактора в энергетике, от которого зависит качество работы и жизнь человека.
МОИ НАСТАВНИКИ и устозы, своим участием и грамотными советами поддержавшие создание производства: Машариф Юсупович Юсупов, Шавкат Ганиевич Рустамов, Тохир Насриддинович Юлдашев, Юрий Михайлович Исаев, Виктор Ибрагимович Гафуров.
В СРЕДНЕЙ АЗИИ нет подобных предприятий. В 2006 году «Fusunkor» вошло в Программу локализации согласно постановлению Президента Узбекистана. Наша работа кардинально изменилась к лучшему: производство получает налоговые льготы, свободные средства перенаправляются на развитие, закупку оборудования, разрабатываются новые электрокомплектующие, улучшаются условия труда. Мы выпускаем 15 электротехнических изделий, что решает внутренние проблемы энергетического сектора и экономит валютный запас республики.
МЫ РАБОТАЕМ на опережение. Рынок насыщен. Почти 70% фарфоровых изоляторов, предохранителей, контактов, функционирующих в силовых трансформаторах всех вилоятов республики, сделаны нами. При любой возможности внедряем производство новинок, я каждому изделию радуюсь как новорожденному! Главное достижение: вся продукция - импортозамещающая, созданная на  100% из местного сырья руками отечественных рабочих. Совет предпринимателям: ищите незанятые ниши, которых в нашей республике множество - химическая отрасль, энергетика, газ, машиностроение, текстильная и легкая промышленность - сферы, где для отлаженной работы машин и механизмов не хватает какой-то маленькой детали. Мы обнаружили такую потребность и выиграли.
В БИЗНЕСЕ НЕТ МЕЛОЧЕЙ. «Между благодарностью и проклятием - 15 минут», - я пунктуален и требую этого от других. Лидер делает погоду: благодаря ему предприятию-банкроту суждено подняться и расцвести, а цветущему предприятию - обанкротиться. Важно быть терпеливым, осознавать: под лежачий камень вода не течет. Настоящим руководителем становишься, научившись взаимодействовать с людьми, управлять технологическим процессом. Сегодня сложилась команда, которой я полностью доверяю, налажен процесс производства, и даже мое долгое отсутствие не нарушит заведенного порядка. Каждый на своем месте, каждого могу назвать по имени. Наши достижения - результат правильного взаимодействия и понимания поставленных вопросов.
ПП ООО «FUSUNKOR» выпускает импортозамещающие электрокомплектующие, работая с учётом международных стандартов качества СМК ISO 9001-2008. Потребители нашей продукции — предприятия АК «Узбекэнерго», компании энергетического сектора.